3 czerwca 2020 Prawo

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej udzielił objaśnień prawnych w zakresie dofinansowania wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy, a także możliwości opłacenia składek ZUS należnych od pracodawcy od przyznanych świadczeń na dofinansowanie wynagrodzenia. Świadczenia będą pobierane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

W objaśnieniach MRPiPS wskazał że:

  1. Wynagrodzenie pracownika – jest to miesięczne wynagrodzenie brutto, o stałym charakterze i bezpośrednio związane z wykonywaną funkcją lub zajmowanym stanowiskiem. Wynagrodzenie nie obejmuje dodatków, których przyznanie jest uzależnione od spełnienia przez pracownika dodatkowych przesłanek. Dodatek funkcyjny, który stanowi stały element wynagrodzenia powinien być uwzględniony w kwocie wynagrodzenia brutto. Do miesięcznego wynagrodzenia nie wlicza się dodatków okresowych.
  2. Przestój ekonomiczny – jest to okres niewykonywania pracy przez pracownika z przyczyn niedotyczących pracownika pozostającego w gotowości do pracy (art. 2 pkt 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.)
  3. Z możliwości ubiegania się o dofinansowanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zostali wyłączeni przedsiębiorcy, którzy odnotowali 15 procentowy spadek obrotów gospodarczych oraz:
    • nie uzyskali przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej w grudniu 2019 r.,
    • nie prowadzili działalności gospodarczej w 2019 r.,
    • rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej w styczniu 2020r.
      Przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej w styczniu 2020r mogą jednak ubiegać się o dofinansowanie, jeśli wykażą co najmniej 25 procentowy spadek obrotów gospodarczych obliczony jako stosunek obrotów z dowolnie wskazanego miesiąca kalendarzowego, przypadającego po dniu 1 stycznia 2020r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku, w porównaniu do miesiąca poprzedniego.
  4. Do spadku obrotów gospodarczych należy wliczać także przychody z tytułu świadczenia usług w oparciu o usługi w formie online, które nie były świadczone przed wprowadzaniem stanu zagrożenia epidemicznego albo wprowadzaniem stanu epidemii.
  5. Przedsiębiorcy, którzy skorzystali ze świadczenia postojowego (art. 15zq ustawy o COVID-19) mogą ubiegać się o dofinansowanie z FGŚP. Należy przy tym pamiętać, że oba świadczenia nie mogą być pobierane łącznie przez okres dłuższy niż 3 miesiące.
  6. Natomiast nie jest możliwe skorzystanie z dofinansowania na wynagrodzenia z FGŚP, w przypadku otrzymywania dofinansowania na wynagrodzenia z innego źródła, w związku z ochroną miejsc pracy (np. art. 15zzb ustawy o COVID-19). Ponadto, nie ma możliwości skorzystania wyłącznie ze świadczeń na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne należnych od pracodawcy.
Aktualności
20
cze 2024
Podatki

Handel z krajami spoza Unii Europejskiej stanowi strategiczny krok dla polskich przedsiębiorców, którzy pragną rozwijać swoją działalność, zwiększać konkurencyjność oraz […]

Czytaj więcej
19
cze 2024
Podatki

Temat korekt cen transferowych jest szerokim zagadnieniem, niejednokrotnie budzącym wątpliwości podatników. Świadczyć o tym mogą liczne wyroki sądów oraz interpretacje […]

Czytaj więcej
19
cze 2024
Fundacja rodzinna, Podatki, Prawo

Jedną z najgłośniejszych nowości prawnych wprowadzonych w 2023 roku była ustawa o fundacji rodzinnej (Dz. U. poz. 326 z późn. […]

Czytaj więcej
19
cze 2024
Fundusze europejskie

W dniu 23 kwietnia br. Komitet Monitorujący Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki przyjął uchwałę dotyczącą nowych zasad oceny projektów […]

Czytaj więcej
19
cze 2024
Podatki

1 lipca 2024 roku w Polsce zacznie obowiązywać unijna Dyrektywa DAC7, dotycząca sprzedawców oferujących swoje produkty na platformach internetowych. Wprowadza […]

Czytaj więcej