3 czerwca 2020 Prawo

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej udzielił objaśnień prawnych w zakresie dofinansowania wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy, a także możliwości opłacenia składek ZUS należnych od pracodawcy od przyznanych świadczeń na dofinansowanie wynagrodzenia. Świadczenia będą pobierane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

W objaśnieniach MRPiPS wskazał że:

  1. Wynagrodzenie pracownika – jest to miesięczne wynagrodzenie brutto, o stałym charakterze i bezpośrednio związane z wykonywaną funkcją lub zajmowanym stanowiskiem. Wynagrodzenie nie obejmuje dodatków, których przyznanie jest uzależnione od spełnienia przez pracownika dodatkowych przesłanek. Dodatek funkcyjny, który stanowi stały element wynagrodzenia powinien być uwzględniony w kwocie wynagrodzenia brutto. Do miesięcznego wynagrodzenia nie wlicza się dodatków okresowych.
  2. Przestój ekonomiczny – jest to okres niewykonywania pracy przez pracownika z przyczyn niedotyczących pracownika pozostającego w gotowości do pracy (art. 2 pkt 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.)
  3. Z możliwości ubiegania się o dofinansowanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zostali wyłączeni przedsiębiorcy, którzy odnotowali 15 procentowy spadek obrotów gospodarczych oraz:
    • nie uzyskali przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej w grudniu 2019 r.,
    • nie prowadzili działalności gospodarczej w 2019 r.,
    • rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej w styczniu 2020r.
      Przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej w styczniu 2020r mogą jednak ubiegać się o dofinansowanie, jeśli wykażą co najmniej 25 procentowy spadek obrotów gospodarczych obliczony jako stosunek obrotów z dowolnie wskazanego miesiąca kalendarzowego, przypadającego po dniu 1 stycznia 2020r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku, w porównaniu do miesiąca poprzedniego.
  4. Do spadku obrotów gospodarczych należy wliczać także przychody z tytułu świadczenia usług w oparciu o usługi w formie online, które nie były świadczone przed wprowadzaniem stanu zagrożenia epidemicznego albo wprowadzaniem stanu epidemii.
  5. Przedsiębiorcy, którzy skorzystali ze świadczenia postojowego (art. 15zq ustawy o COVID-19) mogą ubiegać się o dofinansowanie z FGŚP. Należy przy tym pamiętać, że oba świadczenia nie mogą być pobierane łącznie przez okres dłuższy niż 3 miesiące.
  6. Natomiast nie jest możliwe skorzystanie z dofinansowania na wynagrodzenia z FGŚP, w przypadku otrzymywania dofinansowania na wynagrodzenia z innego źródła, w związku z ochroną miejsc pracy (np. art. 15zzb ustawy o COVID-19). Ponadto, nie ma możliwości skorzystania wyłącznie ze świadczeń na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne należnych od pracodawcy.
Aktualności
15
kwi 2024
Fundusze europejskie

Unia Europejska stawia sobie za cel redukcję emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 roku. Jednym z instrumentów […]

Czytaj więcej
15
kwi 2024
Prawo

Kodeks cywilny[1] (dalej: „k.c.”) od ponad 30 lat definiuje przedsiębiorstwo jak i tryb jego zbywania na gruncie cywilnoprawnym. Mogłoby się […]

Czytaj więcej
15
kwi 2024
Podatki

21 marca TSUE wypowiedział się w kwestii niezgodności z unijną dyrektywą VAT polskich przepisów uniemożliwiających korektę deklaracji podatkowej, w zakresie […]

Czytaj więcej
15
kwi 2024
Podatki

Organy podatkowe systematycznie poddają weryfikacji usługi niematerialne, będące częstym przedmiotem świadczeń w ramach grup kapitałowych. Z tego względu usługi te […]

Czytaj więcej
12
lut 2024
Podatki

Należyta staranność to temat, który od dawna nie daje spokoju przedsiębiorcom. Przede wszystkim dlatego, że definicji należytej staranności nie znajdziemy […]

Czytaj więcej