WSA wydał istotny wyrok w sprawie opodatkowanie fundacji rodzinnej, tym samym potwierdzając zdanie naszych ekspertów w zakresie podatku VAT w fundacji rodzinnej. Jeżeli fundacja prowadzi działalność spełniającą definicję z ustawy o VAT, to należy ją traktować jako podatnika VAT.
Orzeczenie dotyczyło sytuacji, w której fundacja prowadzi działalność gospodarczą (w zakresie dozwolonym przez ustawę o fundacjach rodzinnych), a w przyszłości możliwe jest również zbywanie przez nią mienia.
WSA podkreślił zasadę powszechności opodatkowania VAT, która wskazuje na konieczność opodatkowania wszelkich dostaw towarów i świadczenia usług za wynagrodzeniem. Z powyższego wynika, iż nie ma znaczenia rezultat prowadzonej przez podmiot działalności, a sam fakt jej wykonywania.
Co za tym idzie należy przy planowaniu działalności fundacji wziąć pod uwagę potencjalne konsekwencje w VAT, takie jak prawo do odliczenia czy chociażby stosowanie proporcji (np. gdy fundacja będzie pożyczała pieniądze i jednocześnie zbywała mienie opodatkowując je VAT).