W dniu 4 sierpnia 2021 r. do komisji prawniczej wpłynął zmieniony projekt nowelizacji ustawy o VAT zakładający wprowadzenie faktury ustrukturyzowanej, tj. faktury elektronicznej wystawionej przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).
Zmiany w stosunku do projektu opublikowanego w lutym 2021 r. dotyczą m.in. definicji e-faktury czy momentu wystawienia oraz otrzymania tego dokumentu.
Zgodnie z nowym brzmieniem projektowanych przepisów, faktura ustrukturyzowana stanowi fakturę wystawioną przy użyciu KSeF wraz z przydzielonym numerem identyfikującym tę fakturę w KSeF. Momentem wystawienia dokumentu będzie dzień przesłania faktury do systemu, natomiast za moment otrzymania ma zostać uznany dzień przydzielenia przez KSeF numeru identyfikującego w systemie.
Zmieniony projekt nowelizacji ustawy o VAT pozwala również na zachowanie prawa do wystawienia faktury ustrukturyzowanej w KSeF w przypadku, gdy odbiorca tej faktury nie wyrazi zgody na jej otrzymanie przy użyciu systemu. W takim przypadku, wystawca będzie zobowiązany do przekazania tak wystawionej faktury do odbiorcy w inny, uzgodniony w odbiorcą sposób (np. w formie papierowej). W takiej sytuacji, jak wynika z uzasadnienia projektu ustawy, faktura zachowa walor faktury ustrukturyzowanej, ponieważ nadal będzie posiadała jej ustawowe cechy (numer identyfikacji w systemie KSeF).
Ponadto w najnowszej wersji projektu wprowadzona została zmiana pozwalająca podatnikom na wystawianie faktur nie wcześniej niż 60 dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, jak i 60 dnia przed otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.
Nowe brzmienie projektu rozszerza ponadto możliwość skorzystania z możliwości ubiegania się o przyspieszony, 40-dniowy termin zwrotu VAT. Rozszerzenie preferencji dotyczy grupy podatników, którzy w danym okresie rozliczeniowym oprócz faktury wystawionych w KSeF wykażą w rozliczeniu faktury, których nie wystawia się w tym systemie – przy spełnieniu wskazanych w projekcie przesłanek.
Ustawodawca doprecyzował również, że obowiązek wystawienia faktur ustrukturyzowanych w przypadku ubiegania się o przyspieszony zwrot VAT dotyczy także faktur wystawianych w obrocie międzynarodowym (np. WDT, eksport).
Opublikowany projekt nowelizacji ustawy o VAT przewiduje również wiele zmian w zakresie uproszczeń w wystawianiu faktur korygujących. Uproszczenia dotyczą w szczególności faktur zaliczkowych, fakultatywnego stosowania duplikatów faktur czy rezygnację z wymogu umieszczania na fakturze zaliczkowej ceny jednostkowej netto.
Zgodnie z opublikowanymi informacjami ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. (pierwotnie zakładano 1 października 2021 r.)
W przypadku, gdy są Państwo zainteresowani wystawieniem faktur ustrukturyzowanych, zachęcamy do kontaktu.