WYDATKI NA CELE MIESZKANIOWE A ZWOLNIENIE Z PIT
Zgodnie z wydaną interpretacją ogólną z dnia 13 października 2021 roku[1], jeżeli zakupiona przez podatnika nieruchomość zostanie sprzedana przed upływem 5 lat, nabywca powinien zapłacić 19-proc. podatek od dochodu z jej sprzedaży. Wynika to z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Jeżeli jednak pozyskane w ten sposób środki wyda na własne cele mieszkaniowe, to skorzysta z ulgi mieszkaniowej tj. ze zwolnienia z tego podatku. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 131 na zrealizowanie tego podatnik ma tylko 3 lata.
Rodzaje wydatków, które można zakwalifikować jako poniesione na własne cele mieszkaniowe zostały określone w art. 21 ust. 25 ustawy PIT. Wykaz ten jest jednak bardzo nieprecyzyjny ponieważ ustawa nie zawiera definicji pojęcia „remont” czy „budowa”, ani odrębnego katalogu, który wskazywałby, które konkretnie wydatki i inwestycje mogą mieścić się w obrębie tych pojęć.
Sprostowanie niejasności znalazło się właśnie we wspomnianej interpretacji, zgodnie z którą do skorzystania z ulgi mieszkaniowej uprawniony jest każdy podatnik, który na własne, niekomercyjne cele mieszkaniowe, dokona zakupu i instalacji między innymi:
- kuchenki gazowej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej,
- piekarnika,
- szafki stanowiącej element mocowania umywalki,
- oświetlenia, w tym taśm LED i oczek halogenowych,
- okapu, pochłaniacza,
- mebli, które są trwale połączone konstrukcyjnie z elementami budowlanymi, w tym tzw. „mebli pod wymiar”.
W świetle interpretacji ogólnej wydatki te stanowić będą wydatki na własne cele mieszkaniowe w rozumieniu art. 21 ust. 25 ustawy PIT. Dzięki temu wydatkowane środki na te cele spowodują zmniejszenie ostatecznego podatku do zapłaty lub nawet umożliwią pełne zwolnienie z tego podatku.
[1] Interpretacja ogólna Nr DD2.8202.4.2020 Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 13 października 2021 r. w sprawie stosowania zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z kwalifikacją niektórych wydatków poniesionych na remont i wykończenie nieruchomości jako wydatków stanowiących realizację celu mieszkaniowego