Od wielu lat powszechnie prezentowany przez sądy administracyjne pogląd głosi, że straty w środkach obrotowych (jakim jest kradzież gotówki) mogą być kosztem podatkowym tylko wtedy, gdy spełnione są równocześnie trzy przesłanki. Po pierwsze, strata musi powstać na skutek zdarzeń nie do uniknięcia przez racjonalnie działający podmiot (do takich zdarzeń zaliczamy nie tylko kradzieże, ale też pożary czy klęski żywiołowe). Po drugie, strata musi być niezawiniona przez podatnika (tj. nastąpiła mimo dochowania przez niego należytej staranności i nie jest rezultatem jego niedopilnowania czy lekkomyślności). Po trzecie, strata powinna być właściwie udokumentowana (w analizowanym przypadku ten warunek, jako jedyny, został spełniony, ponieważ podatnik złożył zawiadomienie o kradzieży z włamaniem, ale postępowanie zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawcy przestępstwa).
Spełnienie powyższych trzech warunków w praktyce jest bardzo trudne. W szczególności, sądy lekką ręką zarzucają podatnikom brak należytej staranności i lekkomyślność. W mojej opinii podejście takie jest zbyt rygorystyczne i surowe dla przedsiębiorców. Istnieją niechlubne wyjątki, jednak znakomita większość przedsiębiorców dba o swoje biznesy i robi wszystko, żeby uchronić swoje aktywa przed stratą. W analizowanym stanie faktycznym podatnik zostawił gotówkę w zamkniętym samochodzie zaparkowanym w widocznym miejscu. Mimo to nastąpiła kradzież. Gdyby miał aktówkę przy sobie (jak sugeruje sąd) mógłby zostać napadnięty, pobity i okradziony. Pieniądze tak samo by zniknęły. Każde rozwiązanie, według mnie, ma swoje wady i zalety. Podatnik miał pecha, a sąd wywiódł o jego głębokiej lekkomyślności i nieodpowiedzialności. Brak możliwości zaliczenia znacznej sumy do kosztów może pogrążyć jego biznes i doprowadzić do zamknięcia przedsiębiorstwa. W czasach kryzysu powinniśmy tego unikać.
Na koniec warto wspomnieć, że odmienne podeście do kradzieży istnieje m.in. w systemie podatkowym Stanów Zjednoczonych, gdzie straty z tego tytułu podlegają odliczeniu w roku, w którym odkryto kradzież.