22 maja 2020
Prawo
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej udzielił objaśnień prawnych w zakresie możliwości skorzystania ze świadczenia postojowego z ustawy o COVID-19
Zgodnie z objaśnieniami:
- Przedsiębiorca dotknięty przestojem w prowadzeniu działalności (art. 15zq ust. 3 ustawy COVID-19) powinien uwzględnić takie okoliczności jak spadek przychodów, dochodów, obrotów, liczby klientów, czy ograniczenia w prowadzeniu działalności. Forma przestoju jest sprawą indywidualną i może być zależna od specyfiki branży lub lokalizacji.
- Ponadto świadczenie postojowe przysługuje przedsiębiorcom opłacającym składki wyłącznie na własne ubezpieczenie, jak również przedsiębiorcom zatrudniającym inne osoby.
- Kryterium spadku przychodów o 15% (art. 15zq ust. 4 pkt 1 ustawy Covid-19) odnosi się do przychodu z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oceny spadku przychodu dokonuje się oceniając przychód uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym ten miesiąc. Jeżeli przedsiębiorca w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o świadczenie postojowe, nie uzyskał żadnego przychodu, należy odnieść tę kwotę do miesiąca poprzedzającego ten miesiąc.
- Jedno świadczenie postojowe (art. 15 zr ust. 4) oznacza to, że jednemu podmiotowi przysługuje jedno świadczenie z jednego tytułu.
- Innymi informacjami niezbędnymi do ustalenia prawa do świadczenia postojowego z art. 15zs ust. 3 pkt 5 mogą być np. pełnomocnictwa, czy kopie umów cywilnoprawnych.
- Natomiast warunek wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do przyznania świadczenia (art. 15zu ust. 1) oznacza, że wniosek o świadczenie postojowe powinien zawierać wszystkie elementy wskazane w ustawie. W przypadku niekompletnego wniosku ZUS wzywa do jego uzupełnienia.
Dodatkowo Minister poinformował, że świadczenie postojowe jest świadczeniem nieoskładkowanym i nieopodatkowanym, o charakterze socjalnym, stanowi wsparcie dla podmiotów, których sytuacja finansowa uległa pogorszeniu. Forma wsparcia w postaci świadczenia finansowego może łączyć się z innymi formami wsparcia (pomocy) przewidzianymi dla przedsiębiorców.
Aktualności