Nowy poselski projekt nowelizacji tarczy antykryzysowej, który wpłynął do Sejmu dnia 14 sierpnia 2020 zawiera rozwiązania ukierunkowane głównie na wsparcie przedstawicieli branży turystycznej oraz artystycznej. W projekcie znalazły się następujące propozycje rozwiązań:
- wydłużenie okresu składania wniosków o przyznanie świadczeń na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników, dla pracodawców u których wystąpił spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19, do 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii (art. 15g tarczy antykryzysowej),
- zwolnienie z obowiązku opłacania nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należnych za okres od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 31 sierpnia 2020 r. dla przedstawicieli branży turystycznej.
W celu uzyskania zwolnienia, należy złożyć wniosek wraz z oświadczeniem, w którym płatnik składek potwierdzi, że przychód z działalności uzyskany w pierwszym miesiącu kalendarzowym za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek był niższy co najmniej o 80% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym 2019 roku.
Przygotowany wniosek wraz deklaracją rozliczeniową lub imiennymi raportami miesięcznymi należnymi za czerwiec, lipiec i sierpień należy złożyć. nie później niż do 30 września 2020 r, chyba że płatnik składek zwolniony jest z obowiązku ich składania.
- Ponadto osoby prowadzące działalność gospodarczą pod kodem PKD (oznaczona jako przeważająca działalność):
– 49.39.Z pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany,
– 79.11.A agenci turystyczni,
– 79.90.A piloci i przewodnicy,
– 77.39.Z wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn,
– 90.01.Z artyści występujący na wydarzeniach
– 90.02.Z działalność wspomagająca organizację wydarzeń, oraz
– 93.29.Z. pozostała działalność rozrywkowa
- które skorzystały dotychczas ze świadczenia postojowego, będą mogły wnioskować o przyznanie dodatkowego świadczenia postojowego.
Wniosek o świadczenie postojowe należy złożyć do ZUS, najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony stan epidemii.
Projekt został skierowany do I czytania w komisjach sejmowych. Będziemy informować Państwa na bieżąco o procesie legislacyjnym.