5 października 2020 Prawo

Przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w złej sytuacji finansowej mogą składać wnioski o uzyskanie wsparcia, które będzie udzielane przedsiębiorcom, w wysokości 120 mln zł rocznie przez okres 10 lat. Kwota wsparcia zostanie także powiększona o 600 mln złotych pochodzących z funduszu covidowego. Co ważne pomoc ta będzie udzielana przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w złej sytuacji nie tylko z powodu pandemii Covid – 19, i mają pomysł na uratowanie swojego biznesu.

O pomoc ubiegać się będą mogli przedsiębiorcy mali, średni jaki i duży, którzy znajdują się w złej sytuacji ekonomicznej, bądź są w trakcie restrukturyzacji lub tacy którzy są zagrożeni likwidacją. Wniosek o wsparcie należy złożyć w Agencji Rozwoju Przemysłu lub w Ministerstwie Rozwoju lub za pomocą ePUAP albo drogą listowną.

Pod względem formalnym we wniosku należy umieścić wszelkie informacje umieszczone w art. 16 ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców.

Niezbędne wnioski oraz dokumenty znajdą Państwo na stronie:

www.arp.pl/uslugi-finansowe/polityka-nowej-szansy

Pierwsza pomoc ma charakter pożyczek krótkoterminowych udzielanych na okres 6 miesięcy w wysokości ustalonej każdorazowo odpowiednio do sytuacji przedsiębiorcy. Gdyby dana pożyczka była niewystarczająca wówczas możliwe będzie wystąpienie o kolejną pożyczkę z funduszu tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego tym razem na okres 18 miesięcy przez przedsiębiorcę z sektora MŚP.

Z kolei w odniesieniu do dużego przedsiębiorcy będzie on mógł przedłużyć okres na jaki pożyczki zostały udzielone tak jak i kwotę jaką obejmują za pomocą pomocy na restrukturyzację. Pomoc ta ma na celu wsparcie przedsiębiorcy podczas procesu restrukturyzacyjnego bądź likwidacyjnego, w sytuacji, gdy jego sytuacja ulegnie polepszeniu i nie będzie on chciał kontować tego procesu wówczas będzie zobowiązany do złożenia oświadczenia oraz zwrotu kwoty pożyczki.

Kolejną formą pomocy przewidzianą w Polityce Nowej Szansy będzie tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne przyznawane na okres 18 miesięcy z którego będą uprawnieni skorzystać tylko mikro, mali oraz średni przedsiębiorcy w ramach zaakceptowanego programu pomocowego przez KE. Ta forma wsparcia obejmuje przedsiębiorców, którzy są w stanie samodzielnie przeprowadzić proces restrukturyzacji, ale potrzebują wsparcia płynności finansowej dzięki czemu proces ten zostanie przeprowadzony poprawnie. Wysokość każdorazowo będzie ustalana indywidualnie i jego zastosowanie będzie możliwe jako kontynuowanie pomocy na ratowanie. Wówczas przybierze ona pomoc dodatkowej pożyczki bądź samodzielnego instrumentu.

Ostatnią formą wsparcia przedsiębiorców będzie pomoc na restrukturyzację, o którą wnioskować może przedsiębiorca, który bez jej otrzymania nie mógłby samodzielnie sfinansować procesu restrukturyzacyjnego, którego plan już opracował. Proces ten może być finansowany jako element pomocy na ratowanie lub jako tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne.

Program ten ma za zadanie wspierać przedsiębiorców, którzy znaleźli się w gorszej sytuacji finansowej w pierwszej kolejności za pomocą pożyczki krótkoterminowej w ramach pomocy na ratowanie, jeżeli nie będzie ona wystarczająco wówczas, gdy przedsiębiorca działa w sektorze MŚP wówczas będzie uprawniony do kolejnej pożyczki. Jeżeli kolejna już pożyczka będzie niewystarczająca w tej sytuacji przedsiębiorca będzie mógł ubiegać się o pomoc na restrukturyzację. Duży przedsiębiorca będzie uprawniony do podobnej pomocy z wyjątkiem wsparcia w ramach tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego.

Aktualności
21
paź 2024
Podatki

Estoński CIT zyskuje coraz większą popularność wśród podatników – zgodnie ze stanem na 31 lipca 2024, reżim ten wybrało ponad […]

Czytaj więcej
07
paź 2024
Fundacja rodzinna, Podatki

Instytucja fundacji rodzinnej staje się coraz popularniejszym sposobem na  zarządzanie majątkiem, w tym nieruchomościami. Dzięki wprowadzeniu przepisów o fundacji rodzinnej, […]

Czytaj więcej
27
wrz 2024
Podatki

Przepisy o grupie VAT weszły w życie prawie 2 lata temu, według danych przekazanych przez Ministerstwo Finansów na 9 września […]

Czytaj więcej
19
wrz 2024
Podatki

Estoński CIT wszedł w życie już ponad trzy lata temu (1 stycznia 2021 r.) jednak przepisy podatkowe nadal budzą duże […]

Czytaj więcej
09
wrz 2024
Fundacja rodzinna, Podatki, Prawo

Nie cichną spory w interpretacjach i w orzecznictwie, czy fundacja rodzinna może przystępować do zagranicznych spółek osobowych. Ustawa o Fundacji […]

Czytaj więcej