W dniu 30 czerwca 2022 r. oficjalnie Polska zakończyła negocjacje Umowy Partnerstwa z Komisją Europejską (KE). Umowa Partnerstwa określa współpracę z KE i strategię wykorzystania funduszy europejskich w Polsce w perspektywie finansowej na lata 2021-2027.
Budżet dla Polski na lata 2021-2027 jest największym spośród wszystkich państw członkowskich i wynosi 76 mld euro.
Podobnie jak w latach 2014-2020, również w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 ok. 60% funduszy z polityki spójności przekazanych zostanie do programów krajowym m.in. z obszaru infrastruktury i środowiska, badań i wsparcia innowacyjności, rozwoju cyfrowego. Pozostałe 40% otrzymają programy regionalne w poszczególnych województwach.
Umowa Partnerstwa zakłada kontynuację realizacji dotychczasowych programów krajowych, szesnastu programów regionalnych, programów współpracy transgranicznej i transnarodowej. Obecnie na etapie uzgodnień znajdują się m.in. programy krajowe takie jak:
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) – 24 mld euro
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) – 8 mld euro
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC) – 2 mld euro
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) – 2,6 mld euro
- Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) – 4 mld euro
Uruchomienie poszczególnych programów, które są objęte Umową Partnerstwa, nastąpi pod koniec 2022 r., a konkursy będą uruchamiane sukcesywnie, w ramach zatwierdzania kolejnych programów, na początku 2023 r. m.in. od stycznia 2023r. będzie można składać wnioski w ramach Programu FENG.