Jakie będą skutki podatkowe wniesienia składników majątkowych do fundacji rodzinnej w celu pokrycia jej funduszu założycielskiego?
Zdaniem naszych doradców takie działania nie będą skutkowały powstaniem po stronie wnoszącego wkład przychodu (dochodu).
Powołując się na ustawę o Fundacji Rodzinnej przypominamy, że istota fundacji polega na tym, że w zamian za wniesiony do fundacji majątek fundator nie otrzymuje żadnego ekwiwalentu (udziałów, certyfikatów lub innych instrumentów prawnych). W związku z tym wniesienie udziałów do Fundacji Rodzinnej nie będzie miało charakteru odpłatnego zbycia udziałów, opodatkowanego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowo przepisy wskazują jako moment powstania przychodu wyłącznie ewentualne przychody otrzymane od fundacji rodzinnej (bądź w trakcie jej funkcjonowania lub w wyniku jej rozwiązania), a żaden z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wskazuje, aby w momencie wniesienie przez fundatora do fundacji rodzinnej składników majątku na pokrycie funduszu założycielskiego dochodziło do powstania przychodu po stronie fundatora.
Takie samo stanowisko prezentowane jest w interpretacji Dyrektora KIS z dnia 15.06.2023 (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.284.2023.3.JŚ). Podkreślono w nim, że również żaden z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wskazuje, aby w momencie wniesienie przez fundatora do fundacji rodzinnej składników majątku na pokrycie funduszu założycielskiego dochodziło do powstania przychodu po stronie fundatora.