23 października 2023 Podatki

Przewidywane zmiany rządu dla niektórych podatników mogą być powodem do wstrzymania prac nad wdrożeniem KSeF, a nawet wstrzymaniem samego rozpoczęcia prac. Czy poddać się prokrastynacji, a może jednak warto pochylić się nad tematem? 

Jaki jest status przepisów o KSeF 

W polskim systemie funkcjonuje zasada dyskontynuacji prac parlamentu, która polega m.in. na tym że prace Sejmu nad projektami przepisów są zamykane i nie są kontynuowane przez nowy skład parlamenty. To jednak nie dotyczy przepisów o KSeF, bo one już zostały uchwalone, a jedynie ich wejście życie jako obowiązkowych odroczono do lipca 2024 r.  

Dodatkowo należy podkreślić, że system KSeF jako obligatoryjny dla polskich podatników wdrożono po wyrażeniu zgody przez Radę Unii Europejskiej w formie decyzji i jest to zgoda terminowa, tzn. Polska może na razie stosować ten system do końca grudnia 2026 r. 

Co więcej wielu podatników rozpoczęło pracę nad wdrożeniem KSeF, a i prace Ministerstwa Finansów są zaawansowane. 

Powyższe wskazuje, że należy się spodziewać, bez względu na to kto obejmie stery rządzenia, że system e-faktur wejdzie w życie jako obligatoryjny we wskazanym terminie. 

Nie warto więc przerywać prac nad wdrożeniem, a tym bardziej odkładać samego wdrożenia na ostatnią chwilę. 

Jak się przygotować 

Wydaje się, że koniec roku to nie jest najlepszy moment na wdrażanie w organizacji systemu, który z pewnością będzie wymagał zaangażowania pracowników działu księgowego, kierownictwa czy informatyków. Wszyscy narzekają na zwiększone obowiązki raportowania, brak pracowników do pracy i inne czynniki ograniczające prowadzenie biznesu. Jednak jeżeli przełożymy rozpoczęcie prac na następny rok, to będziemy mieć tylko siedem miesięcy na wdrożenie. 

Warto jednak już teraz chociażby opracować plan działania i „małymi kroczkami” ruszyć do przodu. 

O czym warto pamiętać? 

A może spróbować skutecznych metod walki z prokrastynacją? Najpierw zaplanować, wykonać najtrudniejszy element – czyli zacząć wdrożenie, a potem dzieląc proces na odcinki realizować go sukcesywnie. 

Należy zaznaczyć, że wdrożenie systemu e-faktur to nie tylko kwestia techniczna, ale organizacyjna, wymagająca dostosowania wewnętrznych procesów i procedur w firmie, dostosowania umów, regulaminów i ustaleń z kontrahentami. 

Warto również zastanowić się nad współpracą z podmiotami zewnętrznymi, które mogą wesprzeć organizację we wdrożeniu zmian.  

Taka kooperacja nie tylko odciąży wewnętrzny zespół księgowy czy administracyjny, ale również pozwoli na utrzymanie stałego tempa wdrażania. 

Urszula Płusa-Szpadzik, Partner w Accreo
Aktualności
15
kwi 2024
Fundusze europejskie

Unia Europejska stawia sobie za cel redukcję emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 roku. Jednym z instrumentów […]

Czytaj więcej
15
kwi 2024
Prawo

Kodeks cywilny[1] (dalej: „k.c.”) od ponad 30 lat definiuje przedsiębiorstwo jak i tryb jego zbywania na gruncie cywilnoprawnym. Mogłoby się […]

Czytaj więcej
15
kwi 2024
Podatki

21 marca TSUE wypowiedział się w kwestii niezgodności z unijną dyrektywą VAT polskich przepisów uniemożliwiających korektę deklaracji podatkowej, w zakresie […]

Czytaj więcej
15
kwi 2024
Podatki

Organy podatkowe systematycznie poddają weryfikacji usługi niematerialne, będące częstym przedmiotem świadczeń w ramach grup kapitałowych. Z tego względu usługi te […]

Czytaj więcej
12
lut 2024
Podatki

Należyta staranność to temat, który od dawna nie daje spokoju przedsiębiorcom. Przede wszystkim dlatego, że definicji należytej staranności nie znajdziemy […]

Czytaj więcej