Chcielibyśmy poinformować, że opublikowano projekt ustawy o fundacji rodzinnej. Planowany termin wejścia nowych przepisów w życie to 1 stycznia 2022 rok. Projekt jest aktualnie na etapie konsultacji społecznych.
Projekt jest próbą wprowadzenia do polskiego porządku prawnego instytucji istniejącej w wielu innych krajach, której głównym celem jest ułożenie stosunków pomiędzy członkami rodziny w sposób, który nie zagrozi istnieniu firmy rodzinnej.
Obecnie podstawowe założenia opodatkowania fundacji wyglądają następująco:
- Wniesienie mienia do fundacji rodzinnej przez fundatora nie będzie się wiązało z obciążeniami podatkowymi.
- Przychodami fundacji, od którymi będzie ona musiała płacić CIT, będą wpływy z dywidend od akcji lub udziałów albo z tytułu korzystania z nieruchomości.
- Działalność operacyjna fundacji rodzinnej będzie opodatkowana na zasadach ogólnych. Fundacja nie będzie zatem mogła korzystać z niższej stawki 9 proc.
- Fundacja nie będzie miała możliwości prowadzenia działalności gospodarczej przez fundację
- Co roku fundacja będzie składała zeznanie roczne CIT-8 i rozliczała się z dochodu (o ile on powstanie).
- Dochody fundatora oraz beneficjenta z tzw. grupy zerowej, otrzymane z fundacji rodzinnej, nie będą podlegały opodatkowaniu PIT.
W przypadku likwidacji fundacji:
- Nabyte w ten sposób od niej świadczenia czy mienie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
- Osoby najbliższe fundatorowi (małżonek, zstępni, wstępni, itp), będą zwolnieni od podatku, jeżeli przedmiotem świadczenia będzie mienie wniesione do fundacji przez fundatora.
W związku z niejasnym określeniem zakresu zwolnienia z podatku od spadku i darowizn oraz niesprecyzowaniem na temat zwolnienia z podatku od dywidend, w najbliższym czasie spodziewamy się zmian w projekcie.
Będziemy obserwować pracę legislacyjną w tym temacie i informować Państwa o najważniejszych kwestiach.