9 czerwca 2021 Podatki

Chcielibyśmy poinformować o zapowiedziach dotyczących zmian podatkowych zawartych w Polskim ładzie, które Rząd ogłosił 2 czerwca 2021 r.

2 czerwca Rząd ogłosił założenia dotyczące tzw. Nowego Ładu w zakresie ulg i zachęt na ekspansję biznesu i rozwój firm. Elementami tego pakietu będą:

  • ulga na IPO, czyli na pierwszą publiczną ofertę sprzedaży akcji, wraz z ulgą na inwestycje w giełdowych debiutantów wspierającą długoterminowe lokowanie kapitału na rynku publicznym.
    Dla emitenta ulga ta umożliwi uwzględnienie w rachunku podatkowym 150% wydatków bezpośrednio związanych z wejściem na giełdę oraz odliczenie dodatkowych 50% wydatków na usługi doradcze, prawne i finansowe, bezpośrednio związane z emisją. Dla inwestora indywidualnego ulga ta ma polegać na zniesieniu obowiązku zapłaty podatku od zysku ze sprzedaży akcji kupionych w ramach IPO, pod warunkiem zachowania ich przez okres 3 lat.
  • ulgi dla inwestujących za pośrednictwem funduszy Venture Capital, które lokują kapitał w innowacyjne przedsiębiorstwa. W ramach tego rozwiązania, inwestor już na wejściu odliczy część kwoty inwestycji od swojego dochodu.
  • ulga konsolidacyjna, czyli ulga na fuzję. Ulga ta będzie adresowana do podatników, którzy chcą np. ratować firmę w kiepskiej kondycji finansowej poprzez jej przejęcie. W ramach tej ulgi wydatki związane z przejęciem innej spółki, które są kosztem uzyskania przychodu, będą też odliczane od dochodu. Ulga ta będzie dotyczyć wydatków poniesionych bezpośrednio na nabycie udziałów w spółce kapitałowej.
  • ulga na ekspansję, czyli podatkowa zachęta do zdobywania nowych rynków zbytu. Dotyczy wydatków poniesionych w celu zwiększenia sprzedaży produktów (uczestnictwo w targach, działania promocyjne, przygotowanie koniecznej dokumentacji).
  • utworzenie Grup VAT – grupowanie VAT to możliwość zarządzania podatkiem naliczonym i zwrotami tego podatku. Jej założenie to jeden zbiorczy JPK_VAT zamiast oddzielnych JPK_VAT składanych przez poszczególne spółki, brak faktur wewnątrz grupy i ekonomiczna neutralność obrotów w ramach takiej grupy.

Na razie brak szczegółowy informacji czy konkretnych projektów przepisów podatkowych. Biorąc pod uwagę zbliżający się sezon wakacyjnych, konkretnych rozwiązań należy spodziewać się we wrześniu.

Aktualności
20
cze 2024
Podatki

Handel z krajami spoza Unii Europejskiej stanowi strategiczny krok dla polskich przedsiębiorców, którzy pragną rozwijać swoją działalność, zwiększać konkurencyjność oraz […]

Czytaj więcej
19
cze 2024
Podatki

Temat korekt cen transferowych jest szerokim zagadnieniem, niejednokrotnie budzącym wątpliwości podatników. Świadczyć o tym mogą liczne wyroki sądów oraz interpretacje […]

Czytaj więcej
19
cze 2024
Fundacja rodzinna, Podatki, Prawo

Jedną z najgłośniejszych nowości prawnych wprowadzonych w 2023 roku była ustawa o fundacji rodzinnej (Dz. U. poz. 326 z późn. […]

Czytaj więcej
19
cze 2024
Fundusze europejskie

W dniu 23 kwietnia br. Komitet Monitorujący Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki przyjął uchwałę dotyczącą nowych zasad oceny projektów […]

Czytaj więcej
19
cze 2024
Podatki

1 lipca 2024 roku w Polsce zacznie obowiązywać unijna Dyrektywa DAC7, dotycząca sprzedawców oferujących swoje produkty na platformach internetowych. Wprowadza […]

Czytaj więcej