5 sierpnia 2020 Podatki

Kiedy stosować mechanizm podzielonej płatności (MPP, zwany też split paymentem)? Jak nie dać się wciągnąć w karuzelę VAT-owską? Czy podczas pandemii można szybciej skorzystać z ulgi na innowacje?

Między innymi na te pytania znajdziemy odpowiedzi na udostępnionej przez Ministerstwo Finansów nowej platformie „Poradnik podatnika”. Resort zapewnia, że ma ona pomóc przedsiębiorcom w podatkowych rozliczeniach w czasie epidemii COVID-19, a publikowane na niej informacje mają być przede wszystkim praktycznym wsparciem w walce z negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa i kryzysu przez nią wywołanego.

Na chwilę obecną na platformie „Portal podatnika” dominują ostrzeżenia przed transakcjami z nieuczciwymi podmiotami. MF opisuje schematy najczęstszych przestępstw karuzelowych i wskazuje, co powinno wzbudzić podejrzenia przedsiębiorcy. Będzie tym np. niska, znacząco odbiegająca od rynkowej cena towaru, nieuzasadniona ekonomicznie zmiana asortymentu albo sposobu transportu – przykładowo produkty miały być dostarczone z terytorium Polski, a są przywiezione z innego kraju. Szczególną uwagę powinna przyciągnąć też propozycja zapłaty gotówką albo na dwa różne rachunki czy też na konto innego podmiotu. Dla celów dowodowych warto dokumentować transakcje za pomocą umów pisemnych. Co więcej, radzi się, by nie kupować towarów, które nie spełniają norm jakościowych.

Organy podatkowe zalecają również sprawdzanie nowych kontrahentów, np. poprzez zweryfikowanie, czy są oni zarejestrowani w CEIDG albo KRS. Rozsądnym krokiem będzie upewnienie się, czy sprzedawca na moment dokonywania transakcji wpisany jest na tzw. białą listę, a więc do wykazu podatników VAT. Warto zwrócić też uwagę na to, czy kontrahent posiada niezbędne zezwolenia, koncesje, a także czy reprezentujące go osoby są prawidłowo umocowane.

Fiskus popularyzuje regulowanie należności w MPP, czyli w split paymentcie. Trzeba jednak pamiętać, że mechanizm podzielonej płatności w żaden sposób nie chroni przedsiębiorcy, jeśli ten wiedział, iż faktura zawiera kwoty niezgodne z rzeczywistością albo została wystawiona przez podmiot nieistniejący.

Link do wyżej wspomnianego portalu: https://poradnikpodatnika.gov.pl/

Aktualności
18
gru 2024
Podatki

  W wyroku z 16 października 2024 r. (I SA/Gd 532/24) WSA w Gdańsku orzekł, że spółka jawna, która stała […]

Czytaj więcej
18
gru 2024
Fundacja rodzinna, Prawo

Na łamach poprzedniego newslettera omówiona została problematyka odpowiedzialności cywilnoprawnej fundacji rodzinnej. Tak jak zostało to zasygnalizowane, obszerność tego zagadnienia wymaga […]

Czytaj więcej
18
gru 2024
Fundusze europejskie

Zgodnie z harmonogramami naborów w ramach poszczególnych województw, w 2025 r. zostanie przeprowadzonych kilkanaście konkursów z funduszy europejskich na lata […]

Czytaj więcej
28
lis 2024
Fundacja rodzinna, Podatki, Prawo

AKTUALIZACJA: Można czy nie można? Oto jest pytanie. Jak wskazywaliśmy w artykule, art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o […]

Czytaj więcej
28
lis 2024
Fundacja rodzinna, Podatki, Prawo

Wniesienie nieruchomości do Fundacji Rodzinnej Jak wspomnieliśmy w artykule, kwestia najmu krótkoterminowego budzi kontrowersje wśród podatników. Dyrektor KIS do tej […]

Czytaj więcej