7 września 2021 Podatki

W dniu 1 września Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o VAT zakładający wprowadzenie faktury ustrukturyzowanej, tj. faktury elektronicznej wystawionej za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). W pierwszej fazie korzystanie z systemu będzie dobrowolne, ale już od 2023 r. to rozwiązanie będzie obligatoryjne dla polskich przedsiębiorców.

„Ministerstwo Finansów chce wspólnie z biznesem testować nowe rozwiązanie już od października 2021 r., tak, aby jak najwięcej firm korzystało w pełni z e-faktury w 2022 r.” – ogłoszono w komunikacie.

Prócz usprawnienia rozliczania obrotu pomiędzy przedsiębiorcami oraz wykrywania prób wyłudzenia podatku, posługiwanie się e-fakturami ma przynieść podatnikom dodatkowe korzyści.

Korzystanie z e-faktury spowoduje przyspieszenie zwrotu VAT – mianowicie termin skróci się z 60 dni do 40 dni. Co więcej, faktury wprowadzone w ten sposób trafią do bazy danych MF i nigdy nie ulegną zniszczeniu czy zaginięciu, a także nie będzie konieczności wydawania duplikatów. Zwiększy to bezpieczeństwo dokonywanych transakcji poprzez pewność, że faktura została dostarczona kontrahentowi.

Podatnicy nie będą musieli przesyłać ponadto struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA) na żądanie organów podatkowych, ponieważ dane te będą dla nich dostępne w KSeF. Nie będzie także potrzeby przechowywania samych faktur, bo mają być one archiwizowane w KSeF przez 10 lat.

Ministerstwo Finansów zaznacza również, że wraz z projektem wdrażającym e-fakturę, procedowane są zmiany w fakturowaniu, które stanowią część pakietu SLIM VAT 2. Związane są one z brakiem obowiązku oznaczania faktury jako „Duplikat” – w przypadku zgubienia lub zniszczenia faktury pierwotnej, a także „korekta” czy „Faktura korygująca” – w przypadku dokonywania zmian w dokumencie. Zniknie również obowiązek wskazywania przyczyny zmiany korekty.

W ramach pakietu SLIM VAT 2 wdrożone zostaną również zmiany dotyczące wprowadzania korekt zbiorczych. Wprowadzona zostanie możliwość dokonywania przez podatnika faktury korygującej na rzecz jednego odbiorcy za dany okres dotyczącej, zarówno pakietu dokonanych dostaw lub usług, jak i ich poszczególnych pozycji.

Ponadto pojawi się możliwość wcześniejszego wystawiania faktur. Podatnicy będą mogli wystawiać faktury nie wcześniej niż 60. dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, jak i 60. dnia przed otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi. Do tej pory funkcjonował okres 30 dni.

Zgodnie z opublikowanymi informacjami, ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

W przypadku, gdy są Państwo zainteresowani wystawieniem faktur ustrukturyzowanych, zachęcamy do kontaktu.

Aktualności
07
paź 2024
Fundacja rodzinna, Podatki

Instytucja fundacji rodzinnej staje się coraz popularniejszym sposobem na  zarządzanie majątkiem, w tym nieruchomościami. Dzięki wprowadzeniu przepisów o fundacji rodzinnej, […]

Czytaj więcej
27
wrz 2024
Podatki

Przepisy o grupie VAT weszły w życie prawie 2 lata temu, według danych przekazanych przez Ministerstwo Finansów na 9 września […]

Czytaj więcej
19
wrz 2024
Podatki

Estoński CIT wszedł w życie już ponad trzy lata temu (1 stycznia 2021 r.) jednak przepisy podatkowe nadal budzą duże […]

Czytaj więcej
09
wrz 2024
Fundacja rodzinna, Podatki, Prawo

Nie cichną spory w interpretacjach i w orzecznictwie, czy fundacja rodzinna może przystępować do zagranicznych spółek osobowych. Ustawa o Fundacji […]

Czytaj więcej
20
cze 2024
Podatki

Handel z krajami spoza Unii Europejskiej stanowi strategiczny krok dla polskich przedsiębiorców, którzy pragną rozwijać swoją działalność, zwiększać konkurencyjność oraz […]

Czytaj więcej