28 listopada 2024 Fundacja rodzinna, Podatki, Prawo

AKTUALIZACJA: Można czy nie można? Oto jest pytanie.

Jak wskazywaliśmy w artykule, art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o fundacji rodzinnej mówiący o możliwości przystępowania fundacji rodzinnej do zagranicznych spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni i podmiotów o podobnym charakterze, jako działalności dozwolonej – budzi wiele kontrowersji. Przepis ten bowiem nie ogranicza podmiotów zagranicznych do których może przystępować fundacja. Z jednej strony można uznać, że gdyby w intencji ustawodawcy było wskazanie podmiotów np. płacących podatek dochodowy, taki zapis znalazłby się w ustawie, z drugiej strony w takim rozumieniu przepisu fundacje mają szeroką dowolność jego stosowania tj. maksymalną dowolność w uczestnictwie wszelkich zagranicznych jednostek. Mimo to, można zauważyć, że Dyrektor KIS sądzi, że podmiotami zagranicznymi o podobnym charakterze są podmioty będące podatnikami CIT. W związku z licznymi wątpliwościami wystąpiono z interpelacją poselską zadając następujące pytania:

  1. Czy linia interpretacyjna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej jest prawidłowa?
  2. Czy podjęto jakiekolwiek działania mające na celu zmianę praktyki interpretacyjnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej?
  3. Czy planowane jest wydanie interpretacji ogólnej prawa podatkowego dotyczącej opisanego w interpelacji zagadnienia?
  4. Czy planowane są jakiekolwiek zmiany legislacyjna prowadzące do usunięcia wyżej opisanych wątpliwości interpretacyjnych?

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi (nr 4863) wskazało, że ustawodawca miał na celu umożliwienie przystępowania i uczestnictwa fundacji rodzinnej wyłącznie do podmiotów będących podatnikami CIT.

Aktualności
07
mar 2025
Podatki

Od 1 stycznia 2025 r. mali przedsiębiorcy mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT w całej Unii Europejskiej w ramach […]

Czytaj więcej
18
gru 2024
Podatki

  W wyroku z 16 października 2024 r. (I SA/Gd 532/24) WSA w Gdańsku orzekł, że spółka jawna, która stała […]

Czytaj więcej
18
gru 2024
Fundacja rodzinna, Prawo

Na łamach poprzedniego newslettera omówiona została problematyka odpowiedzialności cywilnoprawnej fundacji rodzinnej. Tak jak zostało to zasygnalizowane, obszerność tego zagadnienia wymaga […]

Czytaj więcej