17 kwietnia 2025 Fundusze europejskie

W obliczu rosnącej roli innowacji oraz transformacji energetycznej, przedsiębiorcy w Polsce mają możliwości wsparcia dzięki programom finansowanym z funduszy unijnych oraz środków krajowych. W pierwszym kwartale 2025 roku szczególną uwagę warto zwrócić na dwa instrumenty: konkurs Ścieżka SMART, dedykowany innowacjom i badaniom B+R, oraz program wsparcia budowy magazynów energii elektrycznej – fundamentu nowoczesnej, stabilnej sieci energetycznej.

Ścieżka SMART – najważniejszy instrument wsparcia przedsiębiorstw w 2025 roku.

Ścieżka SMART flagowy konkurs finansowany przez Unię Europejską w ramach Funduszy Europejskich na lata 2021–2027. Działanie wspiera przedsiębiorstwa, które realizują projekty badawczo-rozwojowe (B+R) oraz wdrażają innowacje. Celem Ścieżki SMART jest wspieranie innowacji, transferu technologii oraz rozwoju nowych produktów, procesów i usług, które mogą znacząco wpłynąć na konkurencyjność polskich firm.

W 2025 roku nabór dla MŚP rozpocznie się 6 maja, a zakończy – 26 czerwca.

W konkursie Ścieżka SMART próg wejścia dla wydatków kwalifikowanych wynosi 3 miliony złotych zarówno dla dużych przedsiębiorstw, jak i MŚP. W przypadku większej liczby modułów obligatoryjnych, próg dotyczy jednego z nich.

Moduły w konkursie Ścieżka SMART

Wniosek w Ścieżce SMART podzielony jest na moduły, aby umożliwić elastyczne dopasowanie wsparcia do potrzeb konkretnego projektu.

  1. Moduł B+R – obejmuje dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych prowadzących do opracowania innowacji produktowej lub procesowej przynajmniej w skali kraju. Może obejmować kompleksowy proces badawczy lub jego część.
  2. Moduł Wdrożenie innowacji – obejmuje dofinansowanie wdrożenia wyników prac B+R do działalności przedsiębiorstwa. Innowacje muszą być przynajmniej na poziomie krajowym, a wnioskodawca musi mieć prawa do ich wdrożenia.

Moduły fakultatywne dotyczą działań związanych z:

  • Budową lub rozbudową infrastruktury B+R,
  • Promocją produktów na rynkach zagranicznych,
  • Ochroną własności przemysłowej,
  • Podnoszeniem kompetencji kadr,
  • Zieloną i cyfrową transformacją przedsiębiorstw.

Proces oceny

W konkursie Ścieżka SMART ocena projektów przebiega w dwóch etapach. Pierwszy etap ma na celu usprawnienie procesu selekcji, bowiem na tym etapie eliminuje się projekty, które nie spełniają kryterium innowacyjności oraz nie mają charakteru badawczo-rozwojowego.

W Etapie 1 ocenione zostanie:

  1. Ocena wybranych kryteriów obligatoryjnych (TAK/NIE) wspólnych dla projektu:
  • Kwalifikowalność wnioskodawcy
  • Zgodność z zakresem naboru
  1. Ocena wybranych kryteriów obligatoryjnych (TAK/NIE) dla modułów B+R / Wdrożenie innowacji:
Moduł B+R Moduł Wdrożenie innowacji
Charakter B+R modułu – oceniane będzie, czy projekt obejmuje badania przemysłowe i/lub prac rozwojowe; poprawnie zdefiniowano problem badawczy/technologiczny, a proponowana metoda badawcza jest adekwatna do rozwiązania tego problemu Wyniki prac B+R jako przedmiot wdrożenia – oceniane będzie, czy zaplanowano wdrożenie do działalności gospodarczej wnioskodawcy na terytorium RP wyników prac B+R w formie innowacji produktowej lub innowacji w procesie biznesowym
Innowacyjność rezultatu prac B+R – oceniane będzie, czy cechy i funkcjonalności innowacji wynikają z zaplanowanych prac B+R, mają adekwatne wskaźniki, zaspokajają potrzeby odbiorców, potwierdzają nowość rozwiązania na rynku polskim Innowacyjność przedmiotu wdrożenia – oceniane będzie, czy cechy / funkcjonalności innowacji wynikają z prac B+R, mają adekwatne wskaźniki, zaspokajają potrzeby odbiorców, potwierdzają nowość rozwiązania na rynku polskim

Aby przejść do drugiego etapu, projekt będzie musiał uzyskać pozytywną ocenę w ramach wszystkich powyższych kryteriów.

W Etapie 2 ocenione zostaną:

  1. Pozostałe kryteria obligatoryjne wspólne dla projektu:
  • Projekt spełnia efekt zachęty
  • Zdolność wnioskodawcy do finansowej realizacji projektu
  • Projekt spełnia horyzontalne zasady równości szans i niedyskryminacji
  • Projekt jest zgody z Kartą Praw Podstawowych
  • Projekt jest zgodny z Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych
  • Projekt spełnia zasadę zrównoważonego rozwoju
  • Projekt obejmuje moduł obligatoryjny
  • Współpraca przedsiębiorców innych niż MŚP
  • Zgodność z zakresem naboru (jeśli dotyczy) – moduły fakultatywne
  1. Pozostałe kryteria obligatoryjne dla poszczególnych modułów
  2. Kryteria rankingujące wspólne dla projektu:
  • Innowacja w skali minimum krajowej jest efektem wyników prac B+R
  • Potencjał innowacji do transformacji rynku
  • Ekoinnowacja na poziomie kraju
  • Innowacja cyfrowa na poziomie kraju
  • Współpraca w związku z projektem
  • Społeczne znaczenie innowacji
  1. Ewentualnie kryteria rozstrzygające
  • Innowacja w skali minimum krajowej jest efektem wyników prac B+R
  • Potencjał innowacji do transformacji rynku
  • Ekoinnowacja na poziomie kraju

Ścieżka SMART pozostaje jednym z najważniejszych konkursów wspierających innowacje w Polsce, dlatego przedsiębiorcy chcący wzmocnić swoją konkurencyjność powinni podchodzić do aplikowania. Zgodnie z nieoficjalnymi zapowiedziami, Ścieżka SMART ma potrwać aż do końca perspektywy funduszy unijnych na lata 2021 – 2027.

Rusza drugi nabór wniosków w ramach programu „Magazyny energii elektrycznej”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił drugi nabór wniosków o dofinansowanie w ramach priorytetowego programu „Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej”.

Głównym celem programu jest poprawa stabilności Krajowej Sieci Energetycznej (KSE) oraz wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Inwestycje obejmujące budowę magazynów energii elektrycznej o mocy co najmniej 2 MW i pojemności minimum 4 MWh, mają przyczynić się do lepszego bilansowania pracy sieci oraz zwiększenia elastyczności w wykorzystaniu energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.

Nabór obejmuje następujące rodzaje inwestycji:

  • Budowę magazynów energii spełniających unijne normy techniczne i bezpieczeństwa, wraz z instalacją modułów bateryjnych, inwerterów, transformatorów i systemów wspomagających (BMS, klimatyzacja, systemy PPOŻ, DC/AC).
  • Budowę infrastruktury towarzyszącej, w tym przyłączy do sieci energetycznej (opcjonalnie).
  • Konfigurację i integrację magazynów z systemami monitorującymi, zdalnym dostępem, certyfikacją i adaptacją do wymogów UE (opcjonalnie).

Zakres obejmujący samą budowę magazynów (pkt 1) jest obowiązkowy.

Kto może składać wnioski?

Adresatami programu są przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców, z wyłączeniem sektora finansowego. W momencie wypłaty dofinansowania, przedsiębiorstwo musi posiadać siedzibę lub oddział w Polsce.

Terminy i forma składania wniosków

  • Termin naboru: od 4 kwietnia do 30 maja 2025 roku.
  • Tryb naboru: konkursowy.
  • Forma składania wniosków: wyłącznie elektroniczna, poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD), z obowiązkowym podpisem elektronicznym i wysyłką przez ePUAP.

Program dysponuje budżetem wynoszącym 4,15 miliarda złotych, z czego:

  • do 3,735 mld zł przeznaczone jest na bezzwrotne dotacje,
  • do 415 mln zł na pożyczki zwrotne.

Dofinansowanie może wynosić:

  • do 45% kosztów inwestycji w formie dotacji,
  • dodatkowo +10 pp. dla średnich firm i +20 pp. dla małych firm,
  • do 100% w formie preferencyjnych lub rynkowych pożyczek.

Dla projektów w formule project finance obowiązkowy jest wkład własny w wysokości co najmniej 15%, w formie kapitału zakładowego pokrytego wkładem pieniężnym (bez kredytów, obligacji i pożyczek właścicielskich).

Magazyny energii stają się fundamentem nowoczesnych systemów elektroenergetycznych. W dobie rosnącego udziału źródeł odnawialnych – jak wiatr i słońce – elastyczność i zdolność buforowania energii stają się coraz bardziej istotne. Dzięki wsparciu z NFOŚiGW, przedsiębiorcy mogą przyspieszyć transformację energetyczną, jednocześnie zwiększając własną konkurencyjność i odporność operacyjną.

Zachęcamy do śledzenia kolejnych naszych newsletterów oraz aktualnych informacji na stronie www. czasnadotacje.pl, na temat możliwości pozyskania dofinansowania ze środków europejskich.

Aktualności
17
kwi 2025
SENT, Podatki

System Elektronicznego Nadzoru Transportu (w skrócie: SENT) to narzędzie utworzone przez Krajową Administrację Skarbową. Służy ono do monitorowania drogowego i kolejowego […]

Czytaj więcej
17
kwi 2025
Fundacja rodzinna, Podatki

W ramach poprzedniego newsletteru przedstawiliśmy zagadnienie odpowiedzialności cywilnoprawnej fundacji rodzinnej. Zapowiedzieliśmy, że w tym kwartale opiszemy tematykę funkcjonowania instytucji zachowku […]

Czytaj więcej
17
kwi 2025
Fundusze europejskie

W obliczu rosnącej roli innowacji oraz transformacji energetycznej, przedsiębiorcy w Polsce mają możliwości wsparcia dzięki programom finansowanym z funduszy unijnych […]

Czytaj więcej
17
kwi 2025
Podatki

Estoński CIT, od momentu jego wprowadzenia do polskiego systemu podatkowego, wzbudza duże zainteresowanie zarówno wśród przedsiębiorców, jak i doradców podatkowych. […]

Czytaj więcej
07
mar 2025
Podatki

Od 1 stycznia 2025 r. mali przedsiębiorcy mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT w całej Unii Europejskiej w ramach […]

Czytaj więcej