W obliczu rosnącej roli innowacji oraz transformacji energetycznej, przedsiębiorcy w Polsce mają możliwości wsparcia dzięki programom finansowanym z funduszy unijnych oraz środków krajowych. W pierwszym kwartale 2025 roku szczególną uwagę warto zwrócić na dwa instrumenty: konkurs Ścieżka SMART, dedykowany innowacjom i badaniom B+R, oraz program wsparcia budowy magazynów energii elektrycznej – fundamentu nowoczesnej, stabilnej sieci energetycznej.
Ścieżka SMART – najważniejszy instrument wsparcia przedsiębiorstw w 2025 roku.
Ścieżka SMART flagowy konkurs finansowany przez Unię Europejską w ramach Funduszy Europejskich na lata 2021–2027. Działanie wspiera przedsiębiorstwa, które realizują projekty badawczo-rozwojowe (B+R) oraz wdrażają innowacje. Celem Ścieżki SMART jest wspieranie innowacji, transferu technologii oraz rozwoju nowych produktów, procesów i usług, które mogą znacząco wpłynąć na konkurencyjność polskich firm.
W 2025 roku nabór dla MŚP rozpocznie się 6 maja, a zakończy – 26 czerwca.
W konkursie Ścieżka SMART próg wejścia dla wydatków kwalifikowanych wynosi 3 miliony złotych zarówno dla dużych przedsiębiorstw, jak i MŚP. W przypadku większej liczby modułów obligatoryjnych, próg dotyczy jednego z nich.
Moduły w konkursie Ścieżka SMART
Wniosek w Ścieżce SMART podzielony jest na moduły, aby umożliwić elastyczne dopasowanie wsparcia do potrzeb konkretnego projektu.
- Moduł B+R – obejmuje dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych prowadzących do opracowania innowacji produktowej lub procesowej przynajmniej w skali kraju. Może obejmować kompleksowy proces badawczy lub jego część.
- Moduł Wdrożenie innowacji – obejmuje dofinansowanie wdrożenia wyników prac B+R do działalności przedsiębiorstwa. Innowacje muszą być przynajmniej na poziomie krajowym, a wnioskodawca musi mieć prawa do ich wdrożenia.
Moduły fakultatywne dotyczą działań związanych z:
- Budową lub rozbudową infrastruktury B+R,
- Promocją produktów na rynkach zagranicznych,
- Ochroną własności przemysłowej,
- Podnoszeniem kompetencji kadr,
- Zieloną i cyfrową transformacją przedsiębiorstw.
Proces oceny
W konkursie Ścieżka SMART ocena projektów przebiega w dwóch etapach. Pierwszy etap ma na celu usprawnienie procesu selekcji, bowiem na tym etapie eliminuje się projekty, które nie spełniają kryterium innowacyjności oraz nie mają charakteru badawczo-rozwojowego.
W Etapie 1 ocenione zostanie:
- Ocena wybranych kryteriów obligatoryjnych (TAK/NIE) wspólnych dla projektu:
- Kwalifikowalność wnioskodawcy
- Zgodność z zakresem naboru
- Ocena wybranych kryteriów obligatoryjnych (TAK/NIE) dla modułów B+R / Wdrożenie innowacji:
Moduł B+R | Moduł Wdrożenie innowacji |
Charakter B+R modułu – oceniane będzie, czy projekt obejmuje badania przemysłowe i/lub prac rozwojowe; poprawnie zdefiniowano problem badawczy/technologiczny, a proponowana metoda badawcza jest adekwatna do rozwiązania tego problemu | Wyniki prac B+R jako przedmiot wdrożenia – oceniane będzie, czy zaplanowano wdrożenie do działalności gospodarczej wnioskodawcy na terytorium RP wyników prac B+R w formie innowacji produktowej lub innowacji w procesie biznesowym |
Innowacyjność rezultatu prac B+R – oceniane będzie, czy cechy i funkcjonalności innowacji wynikają z zaplanowanych prac B+R, mają adekwatne wskaźniki, zaspokajają potrzeby odbiorców, potwierdzają nowość rozwiązania na rynku polskim | Innowacyjność przedmiotu wdrożenia – oceniane będzie, czy cechy / funkcjonalności innowacji wynikają z prac B+R, mają adekwatne wskaźniki, zaspokajają potrzeby odbiorców, potwierdzają nowość rozwiązania na rynku polskim |
Aby przejść do drugiego etapu, projekt będzie musiał uzyskać pozytywną ocenę w ramach wszystkich powyższych kryteriów.
W Etapie 2 ocenione zostaną:
- Pozostałe kryteria obligatoryjne wspólne dla projektu:
- Projekt spełnia efekt zachęty
- Zdolność wnioskodawcy do finansowej realizacji projektu
- Projekt spełnia horyzontalne zasady równości szans i niedyskryminacji
- Projekt jest zgody z Kartą Praw Podstawowych
- Projekt jest zgodny z Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych
- Projekt spełnia zasadę zrównoważonego rozwoju
- Projekt obejmuje moduł obligatoryjny
- Współpraca przedsiębiorców innych niż MŚP
- Zgodność z zakresem naboru (jeśli dotyczy) – moduły fakultatywne
- Pozostałe kryteria obligatoryjne dla poszczególnych modułów
- Kryteria rankingujące wspólne dla projektu:
- Innowacja w skali minimum krajowej jest efektem wyników prac B+R
- Potencjał innowacji do transformacji rynku
- Ekoinnowacja na poziomie kraju
- Innowacja cyfrowa na poziomie kraju
- Współpraca w związku z projektem
- Społeczne znaczenie innowacji
- Ewentualnie kryteria rozstrzygające
- Innowacja w skali minimum krajowej jest efektem wyników prac B+R
- Potencjał innowacji do transformacji rynku
- Ekoinnowacja na poziomie kraju
Ścieżka SMART pozostaje jednym z najważniejszych konkursów wspierających innowacje w Polsce, dlatego przedsiębiorcy chcący wzmocnić swoją konkurencyjność powinni podchodzić do aplikowania. Zgodnie z nieoficjalnymi zapowiedziami, Ścieżka SMART ma potrwać aż do końca perspektywy funduszy unijnych na lata 2021 – 2027.
Rusza drugi nabór wniosków w ramach programu „Magazyny energii elektrycznej”
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił drugi nabór wniosków o dofinansowanie w ramach priorytetowego programu „Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej”.
Głównym celem programu jest poprawa stabilności Krajowej Sieci Energetycznej (KSE) oraz wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Inwestycje obejmujące budowę magazynów energii elektrycznej o mocy co najmniej 2 MW i pojemności minimum 4 MWh, mają przyczynić się do lepszego bilansowania pracy sieci oraz zwiększenia elastyczności w wykorzystaniu energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.
Nabór obejmuje następujące rodzaje inwestycji:
- Budowę magazynów energii spełniających unijne normy techniczne i bezpieczeństwa, wraz z instalacją modułów bateryjnych, inwerterów, transformatorów i systemów wspomagających (BMS, klimatyzacja, systemy PPOŻ, DC/AC).
- Budowę infrastruktury towarzyszącej, w tym przyłączy do sieci energetycznej (opcjonalnie).
- Konfigurację i integrację magazynów z systemami monitorującymi, zdalnym dostępem, certyfikacją i adaptacją do wymogów UE (opcjonalnie).
Zakres obejmujący samą budowę magazynów (pkt 1) jest obowiązkowy.
Kto może składać wnioski?
Adresatami programu są przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców, z wyłączeniem sektora finansowego. W momencie wypłaty dofinansowania, przedsiębiorstwo musi posiadać siedzibę lub oddział w Polsce.
Terminy i forma składania wniosków
- Termin naboru: od 4 kwietnia do 30 maja 2025 roku.
- Tryb naboru: konkursowy.
- Forma składania wniosków: wyłącznie elektroniczna, poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD), z obowiązkowym podpisem elektronicznym i wysyłką przez ePUAP.
Program dysponuje budżetem wynoszącym 4,15 miliarda złotych, z czego:
- do 3,735 mld zł przeznaczone jest na bezzwrotne dotacje,
- do 415 mln zł na pożyczki zwrotne.
Dofinansowanie może wynosić:
- do 45% kosztów inwestycji w formie dotacji,
- dodatkowo +10 pp. dla średnich firm i +20 pp. dla małych firm,
- do 100% w formie preferencyjnych lub rynkowych pożyczek.
Dla projektów w formule project finance obowiązkowy jest wkład własny w wysokości co najmniej 15%, w formie kapitału zakładowego pokrytego wkładem pieniężnym (bez kredytów, obligacji i pożyczek właścicielskich).
Magazyny energii stają się fundamentem nowoczesnych systemów elektroenergetycznych. W dobie rosnącego udziału źródeł odnawialnych – jak wiatr i słońce – elastyczność i zdolność buforowania energii stają się coraz bardziej istotne. Dzięki wsparciu z NFOŚiGW, przedsiębiorcy mogą przyspieszyć transformację energetyczną, jednocześnie zwiększając własną konkurencyjność i odporność operacyjną.
Zachęcamy do śledzenia kolejnych naszych newsletterów oraz aktualnych informacji na stronie www. czasnadotacje.pl, na temat możliwości pozyskania dofinansowania ze środków europejskich.